Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/spisek/domains/spisekpisarzy.pl:/tmp:/var/tmp:/home/spisek/.tmp:/home/spisek/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/spisek/domains/spisekpisarzy.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 576
Jak napisać newsa? - Spisek pisarzy
Przejdź do treści

Zacznij od końca. Poradnik pisania

Dziennikarze piszą na opak. Nazywają to zasadą odwróconej piramidy. Dzięki temu od razu przykuwają uwagę czytelnika, nawet tego leniwego, co to nie lubi za dużo czytać.

Zasada jest jasna – najważniejsze informacje powinny pojawić się na początku. Dlaczego więc zakończenia historii nie umieścić już we wstępie, leadzie?

Pisarze mogą się teraz wzdrygać z niesmakiem: jak to tak? Ano, dziennikarz – zwłaszcza ten internetowy – musi szanować każde słowo, bo czytelnik zwraca głównie uwagę na tytuł i nagłówek. Im dalej, tym szybciej skanuje tekst wzrokiem.

Lead newsa powinien więc odpowiadać na pytania: kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego, jak. Nie powinien być zbyt długi – optymalnie trzydzieści wyrazów. W następnym akapicie pojawiają się szczegóły – argumenty, kontrowersje, historia, dowody, tło itp. Na końcu pora na wątki poboczne, dodatkowe informacje.

Teraz do dzieła! Zgodnie ze stylem newsowym, wykonaj poniższe ćwiczenia. Pamiętaj, żeby wynikami podzielić się w komentarzach pod wpisem. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie tego, jak napisać dobry lead, zajrzyj tutaj.

ĆWICZENIE 1. Napisz tytuł, lead i pierwszy akapit newsa na podstawie poniższych danych.

KTO: 70 pasażerów

CO: zostało ewakuowanych z samolotu linii Rundar, numer rejsu Rr 3456

GDZIE: Port Lotniczy Wrocław

KIEDY: poniedziałek, 12.05.2014 r., 9:45, tuż po starcie – miejsce docelowe podróży Londyn Stansted

DLACZEGO: pracownik wieży kontroli lotów zobaczył dym w okolicach kół

ĆWICZENIE 2. Przeredaguj poniższą informację, tak aby powstał z niej lead. Koniecznie zadbaj o to, żeby zaciekawić czytelnika. Uwaga! Wykonanie tego ćwiczenia najprawdopodobniej będzie wymagało wyszukania informacji w internecie (normalna sprawa dla dziennikarza).

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa, która zmienia zasady dziedziczenia. Domyślnie nie będziemy dziedziczyć już wprost, ale z dobrodziejstwem inwentarza.

ĆWICZENIE 3. Na podstawie poniższej informacji prasowej napisz tytuł, lead i pierwszy akapit newsa. Notka jest autentyczna (przytaczam ją ze źródła, dla utrudnienia trochę ją tylko zmodyfikowałam). Zanim zaczniesz pisać, wyobraź sobie, że pracujesz w redakcji przygotowującej czasopismo skierowane do młodych, przedsiębiorczych matek, które założyły lub zastanawiają się nad założeniem własnej firmy. Co dla nich jest najważniejsze? Jak przykuć ich uwagę?

Według danych większości instytucji badających dostęp przedsiębiorstw do finansowania zewnętrznego, do najważniejszych barier wzrostu małych przedsiębiorców należą brak historii kredytowej oraz wystarczających zabezpieczeń. 29 kwietnia polscy przedsiębiorcy otrzymają nowy zastrzyk finansowy. Nowym kanałem dystrybucyjnym Unii Europejskiej w Polsce będzie Alior Bank.

Czym jest program CIP?

Zadaniem Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) jest zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, w szczególności mikro, małych i średnich, m.in. przez ułatwianie dostępu do finansowania zewnętrznego. W Polsce za realizację programu odpowiada Ministerstwo Gospodarki i Krajowy Punkt Kontaktowy Związku Banków Polskich.

Ułatwienia jakie otrzymują przedsiębiorcy polegają m.in. braku opłat za zabezpieczenie, wydłużeniu terminów, obniżeniu zabezpieczeń, wkładu własnego bądź dokumentacji.

„Gwarancje CIP to jedne z najlepszych zabezpieczeń kredytowych na rynku. Są nie tylko bezpłatne, lecz także zwolnione z pomocy publicznej” – mówi Arkadiusz LEWICKI, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy Związku Banków Polskich.

Na odsiecz „start up-om”

29 kwietnia na rynek trafi 250 mln zł preferencyjnego finansowania dla mikroprzedsiębiorstw. Wsparcie zapewni Unia Europejska w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP), zaś dystrybucję uruchomi ALIOR BANK – najnowszy Narodowy Pośrednik Finansowy Programu CIP w Polsce.

„Kredyt Biznes Start” jest skierowany do firm rozliczających się na zasadach uproszczonej księgowości, których okres działalności nie przekracza 24 miesięcy. Przedsiębiorcy, już od pierwszego dnia istnienia firmy, mogą liczyć na otrzymanie finansowania w wysokości nawet do 100 tys. zł, z maksymalnym okresem kredytowania do 5 lat, a co istotne, bez konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń. Zabezpieczenie „Kredytu Biznes Start” stanowi gwarancja Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego udzielana w ramach CIP. Pozyskane środki można wykorzystać zarówno na finansowanie bieżącej działalności, jak i na konkretny firmowy cel, np. zakup maszyn, urządzeń lub pojazdów.

„Kredyt Biznes Start to produkt stworzony z myślą o rozwoju początkujących firm. Alior Bank oferuje kredyt na start bez wymogu pierwszych wyników finansowych, jak również bez zabezpieczenia ze strony klienta – tłumaczy Maciej SURDYK, dyrektor produktów klientów biznesowych, Alior Bank. – Nowa oferta to przede wszystkim kompleksowe źródło finansowania dla uruchomienia nowej działalności biznesowej”.

Aktualnie wsparcia udziela (włącznie z Alior Bank) czterech pośredników finansowych. Wsparcie w ramach programu dostępne będzie do 2017 r. lub wyczerpania środków.

Źródło przytoczonej informacji prasowej: PAP, informacje zlecone

Foto w nagłówku artykułu: derekskey, Foter, Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

3 komentarze do “Zacznij od końca. Poradnik pisania”

 1. Dziennikarką nie jestem (i chyba nie zamierzam być), ale artykuł przeczytałam z przyjemnością 😉 na ile mogę to ocenić, przydatny i rozwijający. Rady jak najbardziej słuszne, miejmy nadzieję, że „wychowa się” na nich pokolenie dziennikarzy znacznie sprawniej operujących technikami niż obecni (których chwyty często tak kolą w oczy taniością i nieumiejętnym używaniem, że aż żal czytać)
  Poza tym – bardzo pomysłowe ćwiczenia!

  Pozdrawiam 😉

 2. Widzę, że będę pierwszą osobą, która wykonała te ćwiczenia. Dawno już nie pisałam żadnych artykułów, więc wybaczcie proszę wszelkie potknięcia.

  ćw. 1
  EWAKUACJA W PORCIE LOTNICZYM
  70-ciu pasażerów samolotu linii Rundar zostało ewakuowanych w Porcie Lotniczym Wrocław. Pracownik wieży kontroli lotów zauważa groźną usterkę.
  W poniedziałkowy poranek, 12.05.2014, tuż po starcie samolotu linii Rundar (nr Rr 3456) pracownik wieży kontroli lotów Portu Lotniczego Wrocław, zauważa unoszący się dym w okolicy kół samolotu. Dzięki jego szybkiej interwencji 70-ciu pasażerów lecących do Londynu zostaje szybko ewakuowanych ze stwarzającego potencjalne zagrożenie środka transportu.

  ćw. 2
  18 października 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy dotycząca dziedziczenia. Dzięki zmianom spadkobierca nie będzie dziedziczył wprost, ale z dobrodziejstwem inwentarza, co skutecznie ma ograniczyć dziedziczenie długów spadkodawcy.

  ćw. 3

  OBIECUJĄCA FORMA WSPARCIA DLA NOWYCH PRZEDSIĘBIORSTW

  Z ramienia UE powstaje Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). Ma on być nieocenioną pomocą dla powstających i nowo powstałych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Program zawiera wyjątkowe ułatwienia dla wszystkich, którzy swoją przyszłość wiążą z posiadaniem własnej firmy.

  Unia Europejska po raz kolejny przychodzi z pomocą nowym przedsiębiorcom. Tym razem swoje działania kieruje do mikro, małych oraz średnich firm, starając się maksymalnie ułatwić przyszłym właścicielom założenie wymarzonej działalności. Kanałem dystrybucyjnym współpracującym z czterema pośrednikami finansowymi jest Alior Bank. Program CIP ma za zadanie nie tylko zwiększyć konkurencyjność pomiędzy firmami, ale również, co może jest nawet ważniejsze, umożliwić założenie firmy osobom, które do tej pory nie mogłyby o takiej działalności marzyć. Jak wiadomo, jednymi z najczęściej spotykanych przeszkód przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej (która wymaga czegoś więcej niż przysłowiowy suchy kąt i komputer), jest brak historii kredytowej oraz zabezpieczenia finansowego. Wiele młodych osób jest obarczona kredytem, np. mieszkaniowym lub gotówkowym, ale nie każdy jest w takiej sytuacji. Załóżmy, że pani Hania dostała mieszkanie w spadku, nie ma prawa jazdy i wychowuje małe dziecko. Nie ma historii kredytowej (ma już mieszkanie, a samochodu nie potrzebuje) i nie ma wystarczającego zabezpieczenia finansowego (niezależnie, czy jest na wychowawczym, czy pracuje). Nawet zakładając, że pani Hania jest utalentowaną krawcową i z powodzeniem mogłaby prowadzić niewielką firmę, nie stać jej na wynajęcie lokalu i zakup potrzebnego sprzętu i materiałów, a z punktu widzenia kredytodawcy, nie jest ona godna inwestycji. I właśnie w takim momencie pojawia się Program CIP, który jak mówi mówi Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy Związku Banków Polskich: “Gwarancje CIP to jedne z najlepszych zabezpieczeń kredytowych na rynku. Są nie tylko bezpłatne, lecz także zwolnione z pomocy publicznej”. Owa inicjatywa jest również skierowana do przedsiębiorstw rozliczających się na zasadzie uproszczonej księgowości, tzw. star upów, które nie funkcjonują dłużej niż 24 miesiące. Już od pierwszego dnia swej działalności mogą one starać się o dofinansowanie w wysokości nawet 100 tysięcy złotych, na okres kredytowania do 5 lat.

 3. Ja sobie jedną z historii zaczęłam własnie od końcowej sceny, ale nie doprowadzonej do finału. Potem jest już normalna historia, prowadzona od początku i na zakończenie jest ciąg dalszy tejże początkowej sceny. I tę początkową i końcową zrobiłam sobie w czasie teraźniejszym, a całą resztę w przeszłym – ciekawe, ilu teoretyków pisarstwa, by mnie za to chciało ukrzyżować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *