Home Forum Twórczość spiskowców Skała/ocena.

This topic contains 3 replies, has 3 voices, and was last updated by  anons 1 month, 3 weeks ago.

• Author

anons
    Participant

Przy potoku leży skała. Wielka, twarda i samotna. A po drugiej stronie rzeki kamień na kamieniu stąpa. Chciała by jak te ptaki co po niebie się unoszą, wznieść się.
    Lecz nie może bo jej karzą zwać się skałą!

Choć się wzniosła z ognia ziemi ponad limit jej możliwy.
    Ona marzy by przez chwilę, choć zobaczyć świata piękno. Czy jej wiara dopomoże? Czy jej los już przesądzony? Czy jak skałą się rodzimy to już ustać w tym musimy?

Buntownicy niech powstaną co się nie godzą by zostać skałą! Ciosów ogrom możesz przyjąć i Ty! Przemienić swoje marzenia i sny.
    Stwórcą zostać nawet na chwilę i siebie zamienić w cokolwiek masz siłę.
    Nie przesądzaj siebie od razu i wytrwaj w bólu bo chwila ta pryśnie, gdy z lotu ptaka popatrzysz na skałę.

Piotr Dobry
    Participant

Cześć.
    Chcesz ocenę? Zakładam, że tak.
    Będzie surowo, mało łagodnie. Za to konstruktywnie. Czytaj lub nie – Twoja wola.
    Wyobraź sobie, że człowiek czy cokolwiek innego (w tym rzecz) stąpa po czymś.
    Stąpać, czyli co robić? Chodzić. Nadeptywać. Prawda?
    Jeżeli te kamienie się ruszały, to w miarę okej, choć „po”, a nie „na”. Jeżeli się nie ruszały, to na pewno nie stąpa. Tkwi?
    „Chciała by”, „karzą” i być może jeszcze (nie szukam, skoro mam już dwa) to błędy ortograficzne! Wiem, że ich Word nie poprawi, ale to wciąż błędy! Krótki tekst z błędami – przychodzi Ci do głowy gorsza wizytówka autora?
    Interpunkcja umarła. Nawet tam, gdzie wydaje się wręcz oczywistym istnienie przecinka, Ty go nie stawiasz. Fatalnie.

Przypadkiem dojrzałem, że rymujesz w tym tekście. Ale jakość tych rymów i tempo tekstu (choćby ilość sylab) wypadają blado. No i ten zapis do wiersza nie podobny.

Pod względem błędów: fatalnie.
    Wizualnie: źle.
    Fabularnie: nie ma fabuły, morału, impresji.

brioszka
    Participant

Drogi Anonsie,
    wprawdzie nigdzie na forum nie zostało napisane, że w dziale „twórczość spiskowców” jest miejsce jedynie na prozę, a jednak jakoś nikt poezji nie wrzuca. Może przydałaby się osobna zakładeczka, bo na innych forach tak bywa. Nie wszyscy poezję chcą czytać i nie muszą. Ja lubię lirykę i chętnie się w niej nurzam, a jednak Twój tekst ani do jednego, ani do drugiego nie należy.
    Przypomina mi to odrobinę motywacyjne przemowy z wykładów popularnych coachów, tyle że w jest w połowie rymowane i niestety ma podobną wartość artystyczną. Piotr zrugał Cię już za zapis, a ja się przyczepię o te rymy. Albo odważ się na wiersz, rymowany lub biały, albo pozostań przy prozie. Gdybyś chciał czepić się tej wąskiej niszy, to podam przykład Zbigniewa Herberta, który lirycznych tekstów popełnił całe mnóstwo. Na przykład „Piekło”, lub „Serce”. Bardzo Ci polecam tę lekturę, bo jak się uczyć to od najlepszych. I jeszcze, radziłabym spróbować redukcji słów na rzecz przekazu. Zastanów się, co jest myślą przewodnią tego utworu i spróbuj zapisać ją za pomocą jednego, krótkiego zdania, a potem dobuduj resztę.
    Jesteś pionierem poezji na naszym forum! Witam Cię z otwartymi ramionami i nadzieją, że każdy następny tekst będzie podnosił ten, niski narazie, poziom.

anons
    Participant

Dziękuje za szczere opinie. To pierwsza rzecz, którą kiedykolwiek napisałem, dlatego chciałem się tym podzielić. Krytyka jest uzasadniona i w pełni się z nią zgadzam.

You must be logged in to reply to this topic.