Home Forum Rozmowy o pisaniu Cesarz, król czy jeszcze ktoś inny?

This topic contains 4 replies, has 4 voices, and was last updated by  Michau 2 weeks, 3 days ago.

• Author
    Penelopa
    Penelopa
    Participant

Mam malutki problem. Po próbach z fantastyką, obyczajówkami i komedią wróciłam z podkulonym ogonem do pisania fantastyki. Wszystko idzie z górki. Problemem jest, kto państwem ma rządzić? Główna bohaterka przenosi się do innego świata i… No i mam plan, wszystko ładnie i pięknie, tylko że przecież nazwa cesarz pochodzi od Juliusza Cezara. Skąd ludzie w innej rzeczywistości mieliby w ogóle wytrzasnąć tę nazwę. Król? Przeczytałam, że pochodzi od Karola Wielkiego. Imperator? Łacina.
    Może za bardzo się tym przejmuję i zwracam na to uwagę, ale wydaje mi się to nielogiczne, by w innym świecie, gdzie wszystko jest podobne (są ludzie, miasta itp.), ale jednocześnie inne (magiczne stworzenia, umiejętności itd.) było coś, co pochodzi z tego normalnego świata.
    W którymś z postów napisane było, że powiedzeń czy związków frazeologicznych dotyczących jakiś zdarzeń u nas (np. hiobowa wieść) nie używa się tworząc inny świat. Z drugiej jednak strony, czytając wszystkie książki fantasy nie spotkałam się, by komuś to przeszkadzało.
    Jakieś rady? Byłabym bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję!

Knight Martius
    Knight Martius
    Participant

Jeżeli główna bohaterka pochodzi z innego świata, oznacza to, że w tym innym na pewno napotka barierę językową (o ile nie zniwelujesz jej w jakiś sposób). Zakładam, że historia jest ogólnie opowiadana z jej perspektywy. Dobrym pomysłem więc byłoby zapożyczenie m.in. nazwy na władcę z obcego języka. Ewentualnie bohaterka mogłaby spróbować tłumaczyć ją na zrozumiały dla siebie termin.

Na ogół jednak nie radziłbym się tym przejmować, bo 1) neologizmy są najczęściej wtórne w stosunku do reszty języka (choćby angielskie „king”, które ma zupełnie inną etymologię, też zaczynało swoją karierę jako wzięte z innego dialektu), 2) nawet wymyślony świat opiera się mniej lub bardziej na tym rzeczywistym, więc wszystko zależy od tego, czy dany kraj rzeczywiście może być nazywany królestwem/cesarstwem/imperium.

Jeśli chodzi o przyjęcie utartych fraz z naszej rzeczywistości w świecie fantasy, odpowiedziałbym: to zależy. Jeśli by w innym świecie nie istniała religia chrześcijańska ani tym bardziej jego mieszkańcy nie wiedzieliby, kim jest Hiob, to mnie „hiobowa wieść” by drażniła. Z drugiej strony sam w usta jednej ze swoich postaci włożyłem biblizm „umywać ręce”, ponieważ wydaje mi się on dostatecznie neutralny. Choć równie dobrze może to być wpływ Sapkowskiego. 😉 Dlatego ja bym się zastanawiał właśnie pod tym kątem, tj. które wyrażenia będą pasowały do danego świata, postaci itp. lub przynajmniej nie stworzą zbyt dużego dysonansu.

Penelopa
    Penelopa
    Participant

Tak, bohaterka na pewno napotka barierę językową. Na początku chcę, żeby była takim utrudnieniem dla niej, chociaż spotka też innych ludzi z tego świata normalnego i z nimi już komunikować się będzie bez problemów. Przełożenie na swoje przez bohaterkę właśnie takich wyrazów byłoby chyba najwygodniejszym (i też najlepszym) wyjściem.
    Wcześniej nie pomyślałam o angielskim odpowiedniku króla… Właściwie zależało mi, żeby było to właśnie cesarstwo lub ewentualnie imperium, ponieważ tam w skład jednego wchodzi kilka innych np. królestw.
    W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź. :) Naprawdę mi to pomogło i już polecę z tekstem bez takich dylematów. :)

Karawan
    Karawan
    Participant

Myślę sobie, że problem tkwi pośrednio w rodzaju organizacji społecznej w tym innym świecie. Może to być niewolnictwo i kultura rolnicza, może być niewolnictwo i kultura przemysłowa, może być ustrój podobny do feudalnego itd, itd. Za każdym razem ( od hordy pierwotnej ) przywódca stada będzie w swojej nazwie reprezentował to co ważne dla epoki i otoczenia – Karol Wielki ( a faktycznie dość małego wzrostu!) a nazwa piastowanego urzędu często przejęta od najeźdźców, bo i nic mocniejszego w otoczeniu nie było. Może więc warto zrobić notatkę i nakreślić w niej jaki ustrój i o co oparty, a wtedy i wykreowanie „tubylczej” nazwy głowy państwa czy państw powinno być łatwiejsze.
    b

Michau
    Participant

Nie przejmowałbym się tym. Ewentualnie stworzył jakiś BEZPIECZNY neologizm. Np. taki martinowski >> Khal << brzmi podobnie do króla. Na pewno chwyciłbym jakiś słownik i starał się nieco zamieszać. Sam kiedyś stwierdziłem, że król / cesarz / imperator i tak dalej – no fajnie byłoby mieć w swoim uniwersum swoje nazwy.

I stworzyłem jakieś beznadziejne twory, które by tylko pomnażały byt ponad potrzebę. A większość czytelników i tak przewróciłaby oczami i stwierdziła – dobra, to jest król X a to cesarz Y.

Podzielcie się w takim razie (…ciekaw jestem czy trafię na jakiś odzew, biorąc pod uwagę że wskrzeszam temat nieaktywny już od paru ładnych miesięcy…) swoimi neologizmami. W moim przypadku króla na krótki moment zastąpił ,,flern” co wcale dobrze nie brzmiało, choć miało uzasadnienie (analogia do Juliusza Cezara i takie tam). Szybko wyeliminowałem tę głupotę. Przez krótki czas utrzymywałem tytuł ,,arcykról” w stosunku do monarchów jednego z krajów. Arcy- brało się od chęci podkreślenia swojej zwierzchności nad innymi.
    Tyle, że przedrostek arcy również ma jakiś tam swój rodowód, który pod wgłębieniu się w temat mógłby kuć w oczy w jakiegoś historycznego geeka.

You must be logged in to reply to this topic.