Pisanie według Ueland. Jeśli chcesz pisać #1

12 komentarzy

 1. Agnes napisał(a):

  „Piszę, bo chcę. Poradnik kreatywnego pisania”, Krystyna Bezubiuk
  „Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku” Steven Pinker
  Kurs pisania powieści dla bystrzaków
  Jeśli również to byłabym wdzięczna

 2. Kat napisał(a):

  Na rynku polskim jest mało publikacji na temat pisania, ponieważ wciąż pokutuje idea, że pisarzem trzeba się urodzić i już w pieluchach nadawać alfabetem Morse’a epopeje i poematy. Tymczasem pisarstwa można się nauczyć, poprzez ćwiczenie tej umiejętności, czytanie oraz udział w warsztatach literackich. Bardzo dobrze, ze inicjujecie taki cykl artykułów.

 3. Biebronka. napisał(a):

  Przeczytalam kilka poradnikow dla pisarzy, tylko jeden spelnil moje oczekiwania. Znowu King. Jego „Podrecznik rzemieslnika” jest krotki, rzeczowy i bardzo w zgodzie z zyciem. Porady sa mozliwe do zastosowania, latwe do zrozumienia. King ujal w slowa dokladnie to, co na temat pisania sama sadze.

 4. Patryk napisał(a):

  Szczerze mówiąc nie podoba mi się to podejście. Uczy ono nieprzejmowania się własnym tekstem i pracy dla przyjemności, gdzie owa przyjemność może zniknąć, gdy tylko natrafimy na jakieś trudności. „Nie chce mi się dzisiaj pisać”, „Wolę zabawne sceny, więc po co mam wrzucać jakiś smutniejszy wątek, najwyżej nie uzyskam głębi”, „Po co mam zmuszać się do skończenia raz zaczętej książki, skoro mam już w myślach fabułę na następną”.

  Prawda jest taka, że każdy jest inny i bez wątpienia omówiona tu strategia dla wielu okaże się tą właściwą. Dla mnie pisanie jest mieszanką pasji z żelazną samokontrolą i akceptuję je jako coś, co raz sprawia mi ogromną przyjemność, innym razem jest źródłem najgorszych problemów. Nie widzę siebie w tym podejściu, zwłaszcza że staram się realizować swoje plany niezależnie od „weny” występującej danego dnia – przy braku weny najwyżej napiszę mniej i to słabszego tekstu, który później się poprawi.

  I jeszcze to, żeby nie przejmować się krytyką. Słuszne przy hejcie, lecz powinniśmy przejmować się konstruktywną krytyką, ponieważ im bardziej na nas wpłynie, tym większa szansa, że poprawiły błędy. Moim celem nie jest świetnie bawić się przy pisaniu. Raczej chcę napisać coś dobrze i czerpać satysfakcję już po skończeniu.

  Autorka ponoć nie wytyka błędów swoim studentom. Osobiście wolałbym nauczyciela, który nie robiłby nic innego. Kiedyś i tak trzeba będzie się przyzwyczaić do negatywnego sprzężenia zwrotnego, a lepiej zrobić to od razu. Selekcję lepiej przeprowadzić na starcie, żeby reszta przynajmniej nie straciła czasu, który mogą poświęcić na znalezienie sobie innego zainteresowania, jak np. tworzenie rysunków albo muzyki. Dzięki temu zostają najbardziej zdeterminowani i tylko ci będą gotowi nawet rzucić pracę, żeby dokończyć książkę (stali czytelnicy bloga z pewnością wiedzą, o kogo chodzi ;D )

  Oczywiście nie twierdzę, że przedstawione tu podejście jest złe. Nic z tych rzeczy! Jest ono jedynie inne od mojego i pragnę zwrócić uwagę, że w żadnym poradniku, choćby i najlepszego specjalisty, nie znajdziemy odpowiedzi na to, jaka taktyka najlepiej określa nasz indywidualny charakter.

  I jeszcze PS: Nie mam kompletnie nawet zielonego pojęcia, jak to wygląda z poezją. Sam siedzę w prozie.

 5. Magda Wilk napisał(a):

  Jeśli wierzyć recepcie pani Ueland, to mam szansę na bycie wybitnym pisarzem, bo nie spróbowałam w życiu jedynie skoku ze spadochronem i pilotażu maszyn latających 😉 Ale jeszcze trochę życia mi zostało, więc nic straconego 😉
  Zgodzę się całym sercem z tezą, że robienie czegokolwiek dla zarobku, z reguły zabija pasję. Bo trzeba to robić z przymusu, pod dyktando osób, które za to płacą.
  Pozdrawiam Autorkę 🙂

 6. Matylda napisał(a):

  Zapowiada się cudowna seria.

 7. jam łasica napisał(a):

  A może by tak okładkę zamieścić?

 8. Tom napisał(a):

  Chciałbym kiedyś tak ładnie pisac. Niesety ale nigdy nie byłem obdarzony wielkim talentem pisarskim. Cóż. Może jeszcze wszystko przede mną 😉 Skoro umiejętności pisarskie daje skok z samolotu ;P

 9. t napisał(a):

  Kiedy kolejny artykuł z serii?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *