Konkursy poetyckie na jesień

Gustave Courbet - poeta - konkurs poetycki

Jesień to czas poetów, bo zwykle w tym okresie pojawiają się najciekawsze konkursy liryczne. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Wiem tylko, że warto korzystać, póki jest okazja.

Konkursy poetyckie dobieraliśmy wedle tych samych kryteriów, co konkursy literackie. Czyli – liczą się te, które mają atrakcyjne nagrody, oferują możliwość wyjścia z twórczością do szerszego grona albo przynajmniej wymagają małego nakładu pracy w stosunku do potencjalnych zysków. Omijaliśmy natomiast takie konkursy, których tematykę można określić jako „egzotyczną”. Na przykład tych, które wymagają tworzenia wierszy na cześć jakiejś prowincjonalnej miejscowości albo lokalnego, nieznanego nikomu artysty. Robimy tak nie dlatego, że chcemy dokopać powiatowym ośrodkom kultury. Po prostu – pisząc o Pcimiu Dolnym łatwiej popaść w śmieszność, niż stworzyć coś artystycznie wartościowego.

Jakie konkursy polecamy? Okazuje się, że najlepsze organizowane są w ramach festiwalu Puls Literatury.

Konkurs Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryki

Na konkurs można zgłosić 3 nigdzie wcześniej niepublikowane i nienagradzane wiersze o dowolnej tematyce. Jeden z nich powinien jednak nawiązywać do hasła „Świat niedopowiedziany” i motta konkursu:

Zapraszam, a nie raz jeden
zapraszam, a przed pianiem kura
na piaskownicę, gdzie się urodziłem…

Termin zgłaszania prac mija 14 października 2014 roku. W konkursie mogą uczestniczyć poeci, którzy wydali „nie więcej niż trzy książki poetyckie”. Pula nagród wynosi 3000 złotych.

Więcej informacji w regulaminie.

Konkurs Poetycki „CZARNO NA BIAŁYM”

Kolejne wydarzenie w ramach Pulsu Literatury. Twórcy, którzy ukończyli przynajmniej 16 lat mogą wysłać 3 wiersze o dowolnej tematyce (nie mogą być wcześniej publikowane lub nagradzane). Termin przekazania prac to 10 października 2014 r.

Niestety regulamin jest enigmatyczny, jeśli chodzi o wysokość nagród, wspominając tylko, że takowe zostały przewidziane. Szkoda, ale warto pamiętać, że pozostałe konkursy w ramach festiwalu mają przyzwoite budżety, więc jest szansa, że i tutaj będzie nieźle. Poza tym, powtórzę: tematyka zgłaszanych wierszy jest dowolna. Łatwo będzie wyczyścić szuflady, łatwo też da się połączyć wysiłki z przygotowaniami do innego konkursu.

Koniecznie przeczytaj regulamin, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.

Konkurs imienia Ziemowita Skibińskiego

Przyjmowane są zestawy od 3 do 5 wierszy, oczywiście niepublikowanych wcześniej i nienagradzanych. Jeden z przesłanych wierszy powinien nawiązywać do hasła konkursu – „Zaczyna się od słowa”. Poza tym, tematyka dowolna.

Gwarantowana pula nagród to 2400 złotych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 października 2014 roku. W konkursie mogą uczestniczyć poeci w wieku do 25 lat (nie młodsi niż uczniowie gimnazjum).

Więcej, jak zwykle, w regulaminie.

Konkurs poetycki imienia Feliksa Ratajczaka

Można zgłosić od 3 do 5 wierszy, oczywiście niepublikowanych i nienagradzanych. W dowolnej tematyce. Do konkursu może zgłosić się ktokolwiek, niezależnie od wieku czy przynależności.

Całkowita pula nagród to 3500 złotych. Organizatorzy zastrzegają sobie też prawo do publikacji zwycięskich dzieł w lokalnej prasie (okolice Zduńskiej Woli). Mówiąc wprost, to jeden z tych konkursów, na które można się zgłaszać w ciemno.

Termin zgłaszania prac upływa już 30 września!

Więcej – w regulaminie.

Muszę przyznać, że nie jestem poetą i specjalnie się nie znam na liryce. Skłamałbym jednak, gdybym powiedział, że nie próbowałem pisać wierszy. Z mojego doświadczenia – to przedsięwzięcie dużo mniej wymagające pod względem czasu i wysiłku, niż choćby stworzenie opowiadania. Jak więc zalecam prozaikom, żeby wybrali sobie jeden, góra dwa konkursy, na których się skupią – tak poetom spokojnie mogę polecić chwytanie wszystkich.

Ślij, gdzie się da. Zgarnij całą pulę. Powodzenia!

 

Foto: Gustave Courbet (fragment, domena publiczna)

1 komentarz do “Konkursy poetyckie na jesień”

  1. Nie wiem czy to takie proste… Napisanie jakiegoś wiersza pewnie tak ale dobrego to już sztuka. Mi się udało napisać tylko kilka takich w miarę dobrych i żaden nie wygrał żadnego konkursu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *